Wady i zalety preparatów do codziennej higieny uszu

Dr n. med Magdalena Andrasik pediatra

Zdrowe ucho oczyszcza się samoistnie wskutek migracji woskowiny wzdłuż przewodu słuchowego zewnętrznego. Gdy mamy do czynienia z upośledzeniem tego mechanizmu (np. w wyniku zalegania woskowiny, nawracającego zapalenia ucha zewnętrznego, atopowego zapalenia skóry), warto się wspomóc preparatami do higieny uszu. Mają one wiele zalet. Poprawiają jakość słyszenia dzięki upłynnieniu i polepszaniu migracji woskowiny wzdłuż przewodu słuchowego zewnętrznego, mogą przyczynić się do rozpuszczenia już powstałego czopu woskowinowego, dzięki czemu nie będzie potrzebna wizyta u lekarza w celu płukania lub oczyszczenia ucha przyrządami laryngologicznymi. Środki te ułatwiają również codzienną higienę uszu, np. u pacjentów z aparatami słuchowymi, dzieci i osób w podeszłym wieku.

Do usuwania woskowiny dostępne są preparaty na bazie naturalnej oraz środki syntetyczne. Trudno mówić o przewadze któregokolwiek z nich. Nie ma zasadniczej różnicy w skuteczności pomiędzy preparatami naturalnymi a syntetycznymi, między tymi na bazie wody a na bazie oleju. Środki na bazie wody powodują efekt rozpuszczania woskowiny dzięki jej uwodnieniu, natomiast preparaty na bazie oleju zmiękczają ją i nawilżają przewód słuchowy zewnętrzny, co ułatwia jej usunięcie.

Składniki preparatu do uszu
Warto pamiętać, że zarówno preparaty naturalne, jak i syntetyczne mogą działać uczulająco na światło przewodu słuchowego zewnętrznego, taka nadwrażliwość jest zmienna osobniczo. W razie wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy zmienić stosowany preparat, a w skrajnych przypadkach skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie preparatu do higieny uszu

Jeśli chodzi o sposób aplikacji, po zastosowaniu kropli należy chwilę odczekać, by preparat rozprowadził się równomiernie w świetle przewodu słuchowego zewnętrznego. Gdy dziecko zbyt szybko wstanie, preparat może wypłynąć z ucha i aplikacja będzie nieskuteczna. Zaletą sprayu jest możliwość równomiernego rozprowadzenia preparatu w świetle przewodu słuchowego zewnętrznego, bez konieczności leżenia.

Ogrzewanie preparatu w dłoniach nie podnosi jego skuteczności, lecz może ułatwić aplikację. Jego wprowadzenie do ucha będzie wtedy mniej traumatyczne dla małych dzieci. Nie wszystkie produkty wymagają wcześniejszego ogrzewania w dłoni, np. większość sprayów. Dodatkowo zawartość olejku miętowego w niektórych produktach ma działanie rozgrzewające przewód słuchowy oraz nadaje świeży zapach, co wpływa na komfort stosowania.

Wybierając preparat, należy kierować się dołączoną do niego ulotką. W szczególności trzeba zwrócić uwagę na informacje dotyczące wieku, od którego dany środek można zastosować.
Wybieranie preparatu do higieny uszu

Wadami stosowania preparatów do higieny uszu są: dyskomfort, przejściowe upośledzenie słuchu, zawroty głowy, kaszel. Te niedogodności są tymczasowe i odczuwane są tuż po aplikacji.

Jak widać z powyższego opisu, preparat do higieny uszu należy dobierać indywidualnie. W szczególności wziąć pod uwagę wiek pacjenta i jego podatność na alergię.

Powiązane artykuły:

Higiena ucha i jej wpływ na najczęstsze dolegliwości laryngologiczne >>
Jak dbać o codzienną higienę uszu u dzieci? >>
Jak usunąć woskowinę z ucha? O tym musisz pamiętać >>

Piśmiennictwo:

  1. Ear wax management, Abdomen 2015;44(10):731–734.
  2. Y. Oron, I. Zwecker-Łazar, S. Kreitler, Y. Roth, Cerumen removal: comparison of the cerumenolytic agents and effecton cognition among the elderly, 2010.
  3. P.S. Roland, T.L. Smith, S.R. Schwartz, Cerumen practice guideline: Cerumen impaction, American Academy of Otolaryngology–Head and Neck Surgery 2008;139:S1–S21.
  4. F.K. Soy, C. Ozbay, E. Kulduk, R. Dundar, H. Yazici, E.U. Sakarya, New approach for cerumenolytic treatment in children in vivo and in vitro study, International Journal of Paediatric Otorhinolaryngology 2015;79(7):1096–1100.

Przeczytaj także: