Nieprzyjemny ucisk w uszach najczęściej towarzyszy chorobom, takim jak grypa, zapalenie zatok, czy zapalenie ucha. Nie są to jednak jedyne przyczyny tej nieprzyjemnej dolegliwości. Poznaj najczęstsze powody występowania uczucia ciśnienia w uszach.
Zanim przejdziemy do tego, co wywołuje ucisk w uchu, wyjaśnimy, jak działa ciśnienie w narządzie słuchu. Stanowi ono równowagę między ciśnieniem powietrza w przewodzie słuchowym zewnętrznym a tym, z którym mamy do czynienia w uchu środkowym. By ucho mogło prawidłowo funkcjonować, ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej musi być takie samo.
Za utrzymanie równowagi ciśnienia w uszach odpowiada trąbka Eustachiusza. To cienki, kręty kanał, który łączy ucho środkowe z jamą nosowo-gardłową. W spoczynku jest ona zamknięta, a otwiera się podczas ziewania, kichania lub połykania. Dzięki temu, powietrze z jamy nosowo-gardłowej może się przedostać do ucha środkowego, wyrównując ciśnienie.
W znaczącej części przypadków wyrównanie ciśnienia w uszach następuje samoistnie, podczas wspomnianych powyżej czynności. Gdy jest ono bardzo wysokie lub niskie, należy je wyrównać przy pomocy specjalnych ćwiczeń.
Uczucie ciśnienia w uszach pomogą zniwelować:
Najpopularniejsze objawy ciśnienia w uszach to:
Dolegliwość ta może być spowodowana czynnikami, takimi jak:
W zależności od przyczyny ciśnienia w uszach zastosować można różne sposoby na złagodzenie lub wyeliminowanie tej uciążliwej przypadłości. Do najpopularniejszych metod na uczucie rozpierania w uchu zalicza się:
Jeżeli po zastosowaniu powyższych sposobów uczucie rozpierania w uchu nie ustaje, należy skonsultować się z lekarzem. Zaniepokoić powinny nas również towarzyszące temu dolegliwości, takie jak ból ucha, zaburzenia słuchu, nudności, wymioty, czy gorączka.
Na uczucie ciśnienia w uszach lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych lub antybiotyków – w zależności od przyczyny wywołującej tą dolegliwość. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się również mechaniczne usunięcie woskowiny lub przeprowadzenie operacji.
Powiązane artykuły:
Przewianie ucha – prawda czy mit? >>
Swędzenie uszu: skąd się bierze i co może oznaczać? >>
Szum w uszach - co może być przyczyną? >>
Bibliografia:
Dla dzieci
powyżej 3 roku życia
i dla dorosłych.
Aby zrozumieć, jak we właściwy sposób zapewnić codzienną higienę uszu, należy najpierw poznać ich budowę. Otóż…
Ból ucha może mieć różne pochodzenie. Pacjent może zgłosić się do lekarza zarówno z poważnym zapaleniem…
Co zrobić, kiedy w jednym uchu pogorszy nam się słuch? Czy może mieć to związek z…